Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym w ramach projektu grantowego pn. „Zajęcia warsztatowe w zakresie rękodzieła ludowego charakterystycznego dla subregionu objętego Lokalną Strategią Rozwoju” organizuje bezpłatne zajęcia warsztatowe dla mieszkańców, którzy mają nie duże doświadczenie w rękodziele. Zajęcia skierowane są do osób pełnoletnich.

W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 40 osób, które zamieszkują gminy: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn, w tym 20 osób z grup defaworyzowanych z uwagi na wiek (60+ poza sferą aktywności zawodowej) oraz niepełnosprawność.

Warsztaty organizowane będą w następujących zakresach tematycznych:

  1. warsztaty z zakresu tworzenia palm wielkanocnych prowadzone będą przez 2 dni. Zakres tematyczny obejmuje: w pierwszym dniu przygotowanie teoretyczne do wykonania palmy tradycyjnej, przedstawienie wzorów palm tradycyjnych charakterystycznych dla Lubelszczyzny, przygotowanie materiałów oraz wykonanie dwóch palm tradycyjnych. W drugim dniu przekazanie podstaw teoretycznych do wykonania palmy współczesnej, omówienie wzorów, przygotowanie materiału i wykonanie dwóch palm współczesnych. Zajęcia będą trwały 6 godzin lekcyjnych każdego dnia.
  2. warsztaty z zakresu zdobienia jaj techniką batikowania będą prowadzone przez 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z teorią dotyczącą tworzenia jajka batikowego, potrzebnych narzędzi – przygotowywania ich do pracy, farb i zasad przygotowywania wosku i wydmuszek oraz tradycyjnych wzorów z Lubelszczyzny. Następnie uczestnicy wykonają 6 pisanek na wydmuszce z jaja kurzego techniką dwóch kolorów. W drugim dniu przekazana będzie wiedza na temat wykorzystania wzorów tradycyjnych przy tworzeniu pisanki wielokolorowej, zasady łączenia kolorów a następnie uczestnicy wykonają 4 pisanki wielokolorowe na wydmuszkach gęsich. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.
  3. warsztaty z zakresu zdobienia jaj skrobanych ostrym nożykiem będą prowadzone przez 1 dzień. Uczestnicy zostaną zapoznani z teorią dotyczącą zdobienia jaj za pomocą ostrego nożyka według tradycyjnych wzorów z Lubelszczyzny. Uczestnicy wykonają 4 pisanki na wydmuszkach jaj. Zajęcia będą trwały 6 godzin lekcyjnych.
  4. warsztaty z zakresu tworzenia tradycyjnych pająków ozdobnych ze słomy i bibuły będą prowadzone przez 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zapoznają się z tradycją w zakresie tworzenia pająków jako ozdób w chatach wiejskich – omówiona zostanie technika wykonania pająka geometrycznego - następnie uczestnicy przygotują potrzebne materiały: słomki i bibułowe motylki i wykonają pająk geometryczny. W drugim dniu uczestnicy zapoznają się z techniką tworzenia pająka „na obręczy" przygotują niezbędne materiały (słomki i kwiaty z bibuły) - następnie połączą tworząc produkt końcowy. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.

 

Termin zajęć warsztatowych:

- warsztaty z zakresu tworzenia palm wielkanocnych: 30 i 31 sierpnia 2019r.

- warsztaty z zakresu zdobienia jaj techniką batikowania: 8 i 9 września 2019r.

- warsztaty z zakresu zdobienia jaj skrobanych ostrym nożykiem: 12 września 2019r.

- warsztaty z zakresu tworzenia tradycyjnych pająków ozdobnych ze słomy i bibuły: 3 i 4 września 2019r.

 

Miejsce zajęć: „Siedlisko Małgorzaty”, Kazimierz Dolny, Cholewianka 7A.

 

Osoby zainteresowane zajęciami warsztatowymi proszone są o wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go mailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w terminie do 23 sierpnia 2019 r. Za terminowe wniesienie zgłoszenia uznaje się termin jego wpłynięcia na maila Organizatora. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Formularz zgłoszeniowy i Regulamin określający zasady rekrutacji uczestników dostępny jest na stronie internetowej www.zielonypierscien.eu/aktualnosci/bezplatne-warsztaty-z-rekodziela-ludowego.  W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny: 510157111.

 

Projekt grantowy pn. „Zajęcia warsztatowe w zakresie rękodzieła ludowego charakterystycznego dla subregionu objętego Lokalną Strategią Rozwoju” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadanie jest realizowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

 

Źródło: www.zielonypierscien.eu.