„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w dniach 12-14 czerwca 2019 r. zorganizował wyjazd studyjny do województwa kujawsko-pomorskiego pn.: „Rolnictwo zaangażowane  społecznie -  jako innowacyjny  kierunek działalności pozarolniczej”. Wyjazd zorganizowany był w ramach realizacji Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 w zakresie SIR, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

W wyjeździe wzięło udział 25 osób z terenu województwa lubelskiego, wśród których byli przedstawiciel różnych środowisk: rolnicy, doradcy rolniczych, przedstawiciele instytucji rolniczych i instytucji pomocy społecznej oraz przedstawiciele stowarzyszeń.

W czasie wyjazdu uczestnicy odwiedzili trzy gospodarstwa opiekuńcze: w Glewie - „Pod zachrypniętym kogutem”, w Bochlinie - „Toskanię Kociewską” i  „Matyldową zagrodę” w Lubiewicach  oraz dwie wioski tematyczne: Wioskę Górniczą Piła Młyn i Wioskę Chlebową Jania Góra.  W ostatnim dniu, gościli także w Kujawsko – Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Mnikowie, gdzie pracownicy ośrodka podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie zagadnień obejmujących tematykę gospodarstw opiekuńczych i świadczenia usług opiekuńczych. Oprowadzi także grupę uczestników wyjazdu po inkubatorze kuchennym, który powstał na terenie ośrodka w ramach pozyskanych środków unijnych, udostępniany osobom, które chcą zająć się przerobem mięsa, owoców czy warzyw, a w gospodarstwie nie mają do tego odpowiednich warunków (także sanitarnych). Inkubator kuchenny w Minikowie to także miejsce, gdzie organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży - np. warsztaty kulinarne.

Realizacja operacji pokazała uczestnikom wyjazdu jak funkcjonują gospodarstwa opiekuńcze i wioski tematyczne, stanowiące element rolnictwa społecznego. Rolnictwa, w którym istotą jest jego wielofunkcyjność rozumiana jako możliwość zaspokojenia w gospodarstwie rolnym także potrzeb pozarolniczych. Zarówno prowadzenie gospodarstwa opiekuńczego oraz wioski tematycznej to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej, który daje możliwość zapewnienia mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta usług opiekuńczych bazuje na zasobach gospodarstwa rolnego, umożliwia kontakt z naturą oraz uczestniczenie w jego codziennym życiu. Zaś oferta wsi tematycznych budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości, pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi.

Wyjazd studyjny do województwa kujawsko - pomorskiego spełnił założony cel - upowszechnienie wiedzy na temat prowadzenia gospodarstw opiekuńczych i wiosek tematycznych jako innowacyjnego kierunku działalności pozarolniczej, aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego w tym zakresie. Cała grupa bardzo aktywnie uczestniczyła w każdym z wizytowanych miejsc.

Dorota Kapłon

 

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej

„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.