Jest zgoda Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020, który pozytywnie zaopiniował projekt nowego działania w zakresie dobrostanu zwierząt. Nowe działania będą dotyczyć bydła oraz trzody chlewnej i zakładają wsparcie finansowe dla gospodarstw, które będą wprowadzać dodatkowe praktyki i działania wykraczające poza obowiązujące  normy i regulacje z zakresu dobrostanu. Planuje się, że na realizację działania które zostanie uruchomione jeszcze w 2020 r. w ramach PROW 2014-2020 przeznaczonych będzie około  50 mln euro.

Planuje się że w przypadku utrzymania bydła mlecznego i mięsnego będą to trzy różne pakiety działań, m.in.:

1. Bardzo oczekiwany przez rolników a przede wszystkim konsumentów pakiet pod roboczym tytułem Dobrostan krów mlecznych – wypas.

 Jest to rozwiązanie stosowane już od kliku lat  w m.in. w Niemczech a polegające na stosowaniu wypasu krów przez minimum 120 dni w roku w okresie wegetacji. Konsumenci europejscy doceniają jakość i walory zdrowotne mleka i mięsa produkowanego w oparciu o pastwiska a ograniczenie intensywnego chowu oborowego poprawi na pewno zdrowotność zwierząt, ich długowieczność i obniży nakłady. Zaproponowano tu stawkę płatności - 185 zł/szt. rocznie.

2. Kolejny wariant pomocy dotyczy Dobrostanu krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach.

 Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni co najmniej 20%, powierzchni  obory więcej w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie.  Stawka płatności wyniesie 595 zł/szt. rocznie.

3. Zaproponowano również działanie adresowane dla bydłą mięsnego pod tytułem Dobrostan krów mamek.

Płatność za zapewnienie poza okresem wypasu - dostępu do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg  na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.

Dariusz Krzywiec

Fot. MRiRW)